was successfully added to your cart.

Jaka powinna być dobra infografika? Zasady tworzenia

18 kwietnia 2018
infografika

Infografika jako udany projekt

Żyjemy w czasach przesytu informacją. Jesteśmy wręcz zalewani treściami. Aby możliwe było chociaż częściowe przyswojenie informacji, infografika okazuje się naturalną alternatywą dla tekstu. Jest to forma bardzo łatwo przyswajana i przejrzysta.

Nie da się ukryć, że czytelnik lubi obrazki. Przyswajamy je łatwiej i dłużej zapamiętujemy umieszczone tam informacje. Szkieletem każdej infografiki są właśnie obrazki. Nie wszystkie są jednak dobre. Są lepsze i gorsze produkcje. Takie, które zapadają w pamięć i przekazują nam szereg informacji są najbardziej wartościowe. Co sprawia, że projekt graficzny w postaci infografiki trafia do odbiorcy?

Infografika ma robić wrażenie

Codziennie trafia do nas kilkaset informacji na różne tematy. Zatrzymujemy się jednak na informacjach, które w jakiś sposób zrobiły na nas wrażenie. Korzystamy z przekazów tworzonych przez nadawców, którzy byli w stanie nas w jakiś sposób zainteresować. Dobra infografika to taka, której będziemy chcieli poświęcić więcej czasu i którą zapamiętamy. Powinna więc robić dobre pierwsze wrażenie. Powinna intrygować tak samo, jak tytuł tekstu czy lead. Nie ma jednak recepty na to, aby stworzyć infografikę spełniającą te kryteria. Trzeba wykonywać ją metodą prób i błędów. Stosować różne kolory, zestawienia i formy.

Co powinna robić dobra infografika?

Głównym zadaniem każdej infografiki jest spowodowanie, że czytelnik w dużo łatwiejszy sposób przyswoi tekst. Powinna ona zostać tak skonstruowana, aby przyciągała wzrok. Dzięki temu czytelnik zainteresuje się treścią i będzie chciał jej poświęcić nieco więcej czasu. Infografiki mogą także pełnić funkcję edukacyjną. Wtedy wykorzystywane są jako pomoc w zapamiętywaniu treści. Jeżeli infografika ma taką funkcję spełnić, a także ma zainteresować czytelnika, musi być:

  • kolorowa
  • dynamiczna
  • odwołująca się do emocji
  • zabawna

Pamiętając o tych cechach podczas tworzenia infografiki, masz duże szanse na zrobienie dobrej infografiki. Każdy projekt graficzny okaże się wtedy wielkim sukcesem. Warto pamiętać o tych prostych zasadach.

Masz do nas pytania lub chcesz dokonać szczegółowej wyceny? Kontakt z nami

Kontakt

Mokona Projekty Graficzne
email: studiopiko@gmail.com